Ndërlidhjet

UASHINGTON


Deparamenti amerikan i shtetit thotë se Shtetet e Bashkuara do të zhvillojnë hetime lidhur me rrethant nën të cilat tre ushtarë britanikë u vranë nga zjarri joarmiqësor në incidentin në jug të Afganistanit. Ushtria britanike tha se mendohet se ushtarët ishin vrarë nga bomba e hedhur nga aeroplani amerikan, i cili ishte ftuar për t'i ndihmuar trupat që të entjen po luftonin kundër kryengritësve talibanë. Hetime lidhur me këtë rast po zhvillojnë edhe Britania dhe Forca Ndihmëse e Sigurisë Ndërkombëtare, e udhëhequr nga NATO-ja.
XS
SM
MD
LG