Ndërlidhjet

ATHINË


Kryeministri i Greqisë Costas Karamanlis shpalli gjendje të jashtzakonshme në vend, pasi zjarret e sotme shkaktuan vdekjen e të paktën 44 njerëzve dhe plagosjen e dhjetëra të tjerëve në shkallë vendi.
Zjarret e pakontrolluara të ndihmuar nga erërat e forta dhe thatësirat e pazakonshme, vazhdojnë të digjen në pjesën më të madhe të jugut të Greqisë.
Druhet se bilanci i të vdekurve mund të rritet, kur ekipet e shpëtimit të shkojnë në fshatrat, të cilat mbrëmë ishin rrethuar me flakët e zjarrit.
XS
SM
MD
LG