Ndërlidhjet

BUJANOC


Shoqata e veteranëve të UCPMB-së ka kundërshtuar cdo mundësi të ndryshimit të kufijve ekzistues me qëllim të "ndarjes dhe coptimit të shqiptarëve që jetojnë në Luginën e Preshevës".
Shoqata është angazhuar për respektimin e kufijve ekzistues të komunave të Preshevës dhe Bujanocit "në qoftë se vjen deri tek bashkangjitja e tyre Kosovës".
Shoqata e veteranëve të UCPMB-së thekson se mbështet referendumin e 1992 ku "shqiptarët kërkuan autonomi për Luginën e Preshevës me të drejtë bashkimi me Kosovën".
XS
SM
MD
LG