Ndërlidhjet

PARIS


Presidenti francez, Nicholas Sarkozy ka përsëritur mbështetjen për pavarësinë e mbikqyrur për Kosovën dhe ka theksuar se ndërtimi i Evropës është përparësi absolute për Francën.
"Ne mbështesim parimin për pavarësinë e mbikqyrur, të cilin me ndihmën e BE-së do ta zbatojë bashkësia ndërkombëtare, garantuese e respektimit të të drejtave të pakicave", ka thënë Sarkozy para ambasadorëve të Francës në botë. Ky është fjalimi kryesor i Sarkozy për politikën e jashtme që nga ardhja në postin e presidentit.
XS
SM
MD
LG