Ndërlidhjet

PEKIN


Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka bërë thirrje për më shumë liri të shtypit dhe respektim të të drejtave të njeriut në Kinë.
Gjatë një fjalimi në Akademinë Shkencave Sociale në Pekin, Merkel theksoi se bota do ta vëzhgojë Kinën nga shumë afër deri në mbajtjen e lojërave olimpike të 2008.
Merkel është takuar dhe me katër gazetarë kinezë që njihen si kritikë të qeverisë.
Kancelarja gjermane është në mes të vizitës tre ditore në Kinë.
XS
SM
MD
LG