Ndërlidhjet

BAGDAD


Udhëheqësi radikal shiit, kleriku, Moqtada al-Sadr ka shpallur suspendimin e aktiviteteve të ushtrisë së tij paramilitare "Mahdi" për gjashtë muajt e ardhshëm. Al-Sadr ka formuar ushtrinë e quajtur "Mahdi" pak pas hyrjes së trupava të SHBA-ve në Irak në vitin 2003.Që nga atëherë, kjo armatë u bë më e fuqishme dhe më aktive ndër grupet e armatosura shiite.
XS
SM
MD
LG