Ndërlidhjet

BUKURESHT


Serbia është e gatshme të bëjë kompromis për Kosovën, por jo të lejojë ndarjen dhe as pavarësimin e Kosovës, tha ministri i Jashtëm, Vuk Jeremiç.
Pas takimit me homologun rumun Adrian Ciorianu, Jeremiç tha se zgjidhja për Kosovën duhet të jetë e pranueshme për të dyja palët. Shefi i diplomacisë serbe tha se Beogradi e kupton "dëshirën e fuqishme dhe legjitime të shqiptarëve për vetëqeverisje", por paralajmëroi se kjo duhet të materializohet duke respektuar sovranitetin e Serbisë.
XS
SM
MD
LG