Ndërlidhjet

BAGDAD


Ushtria amerikane ka bërë të ditur se ushtarët e saj bashkë me forcat irakiane, janë përleshur me militantët në përendim të Badadit. Policët vendor dhe banorët, kanë deklaruar se të paktën 14 veta janë vrarë nga sulme e aerolanëve nga ajri. Ushtria amerikane nuk ka përmendur asnjë civil apo kryengritës të vrarë, por ka thënë se baza armike është shkatërruar nga sulmet e aviacionit amerikan. Luftimet po vazhdojnë në paralagjen e Bagdadit që konsiderohet si bazë e paramilitarëve shiit të armatës "Mahdi" të Moqtada Al Sadr.
XS
SM
MD
LG