Ndërlidhjet

LONDËR


Britania e Madhe dhe Franca janë ndër shtetet e Bashkimit Evropian të gatshme për të pranuar pavarësinë e Kosovës, skruan e përditshmja "Indipendent", për të shtuar se pozicioni i Gjermanisë është më pak i qartë.
Spanja, Hungaria, Greqia,Sllovakia, Qipro dhe Rumania ngurrojnë, ndërsa qeveritë e tjera tregojnë shenja të ambivalencës, shkruan në numrin e sotëm gazeta britanike "Indipendent".
Ndërkaq e përditshmja gjermane "Frankfurter Rundshau", shkruan se Uashingtoni do të njohë shtetin e ri të Kosovës, ndërsa Moska jo. Sipas gazetës, disa vende të Bashkimit Evropian, do të ndjekin shembullin e Shteteve të Bashkuara, ndërsa tjerat Rusisë.
XS
SM
MD
LG