Ndërlidhjet

WASHINGTON


Numri një i ushtrisë amerikane në Irak, Gjenerali Devid Petraeus, ka deklaruar gjatë dëgjimit kryesor para Kongresit, se qëllimet në rritje në numrin e trupave amerikane në masë të madhe janë përmbushur.
"Objektivat ushtarake në rritje në masë të madhe janë përmbushur. Në muajt e fundit pas përballjes me një armik të fortë dhe verë të nxehtë e brutale në Irak, forcat e koalicionit dhe ato të Irakut kanë arritur një progres në fushën e sigurisë", ka thënë gjenerali Petraus.
Para dëshmisë së tij, kryesuesi i Këshillit për marrëdhënje të jashtme, demokrati Tom Lantosh, tha se rritja aktuale e pranisë ushatrake amerikane në Irak mund të ketë rezultuar me disa suksese taktike, por ka dështuar në pikëpamje strategjike.
XS
SM
MD
LG