Ndërlidhjet

XHAKARTË


Një tërmet i fuqishëm ka goditur Indonezinë. Instituti Meteorologjik i Indonezisë tha se dridhja e tokës kishte fuqinë fillestare prej 7.9 ballësh, dhe goditi brigjet perëndimore të ujdhesës Sumatra. Tërmeti u ndie 600 km më larg, në kryeqytetin Xhakarta, ndërsa autoritetet kanë lëshuar paralajmërim për tsunami.
Në dhjetor, 2004, një tërmet i fuqishëm nënujor nxiti tsunamin, i cili shkaktoi vdekjen e më shumë se 130 mijë njerëzve në Indonezi.
XS
SM
MD
LG