Ndërlidhjet

WASHINGTON


Sekretarja amerikane e shtetit Condoleeyya Rice, ka folur në një intervistë për televizionin amerikan NBC, për dëshminë e kreut të ushtrisë amerikane në Irak gjeneralin Petraus, duke e vlerësuar atë si tw qartë dhe domethënëse.
"Gjenerali e bëri shumë të qartë se ne kemi shumë punë të rëndë për të bërë në lagjet e Bagdad. E qartë në vendet si Anbaro, ku tani janë vendosur forvcat lokale të sigurisë të cilat janë plotësishtë të afta dhe vërtet ia kanë treguar rrugën Al Qaedas, do tëbketë një procesë trajnimi dhe kalim të këtyre përgjegjësive tek Irakianët ". Ndërkaq duke folur për Iranin sekretarja amerikane e shtetit tha: "Irani është vërtet një fqinjë ngatërrestar, dua të potencoj edhe këtë se Presidenti Ahmadinexhad, ka deklaruar se nëse Shtetet e Baskuara braktisin Irakun, Irani është i gatshëm të plotësoj atë vakum".
XS
SM
MD
LG