Ndërlidhjet

BEOGRAD


Shtetet e Bashkuara fuqishëm dhe parezervë i mbështesin bisedimet për statusin e Kosovës. SHBA ashtu si Rusia dhe Bashkimi Evropian, vlerësojnë se zgjidhja më e mirë për Kosovën do të ishte ajo që do të pranohej nga të dy palët, ka deklaruar ambasadori i sapoemëruar amerikan në Beograd, Cameron Munter. Ai ka rikujtuar qëndrimin e Uashingtonit zyrtar, se nëse nuk do të ketë marrëveshje, atëherë zgjidhja më e mirë për Kosovën mbetet pavarësia e mbikqyrur sipas planit të Marti Ahtisaarit.
XS
SM
MD
LG