Ndërlidhjet

BERLIN


Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jaap De Hoop Scheffer dhe ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Frank Walter-Steinmeier thanë se misioni i KFOR-i mbetet i nevojshëm për të siguruar paqen në Kosovë.
De Hoop Scheffer tha se forca mundëson mjedis të sigurtë për shumicën shqiptare dhe pakicën serbe.
Lidhur me procesin për statusin e Kosovës, agjencia DPA e transmeton ministrin Steinmeier të ketë thënë se nuk kanë alternativë për bisedimet trepalëshe, ku janë përfshirë Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Rusia.
"Askush nuk është në gjendje të thotë nëse kjo do të jetë e suksesshme. Ne besojmë se ka një mundësi realliste", ka thënë shefi i diplomacisë gjermane.
XS
SM
MD
LG