Ndërlidhjet

LUBJANË


Sllovenia do të përpiqet ta ruajë unitetin e Bashkimit Evropian lidhur me Kosovën gjatë zgjidhjes së çështjes së statusit të saj, ka deklaruar sekretari shtetëror slloven për Integrime, Janez Lenarçiç.
"Duam të vijmë tek zgjidhja për statusin e Kosovës, dhe gjithashtu duam që ajo njëzërit të mbështetet nga Bashkimi Evropian dhe të gjitha vendet anëtare të BE-së", ka thënë Lenarçiç në një intervistë për agjencinë reuters.
Ai ka shtuar se gjatë kryesimit me BE-në, Sllovenia do të përqëndrohet në Ballkanin Perëndimor.
XS
SM
MD
LG