Ndërlidhjet

UASHINGTON


Në një intervistë për televizionin NBC, Sekretarja amerikane e shtetit Condoleezza Rice, e ka vlerësuar si të qartë dhe domethënëse dëshminë e kreut të ushtrisë amerikane në Irak, gjeneralin David Petraus.
"Gjenerali e bëri shumë të qartë se ne kemi shumë punë të rëndë për të bërë në lagjet e Bagdadit. Ndërkaq në vendet si Anbar, ku tani janë vendosur forcat lokale të sigurisë që janë plotësishtë të afta dhe ia kanë treguar rrugën Al Qaedas, do të ketë një proces trajnimi dhe kalim të këtyre përgjegjësive tek irakianët ", tha Rice.
Sekretarja e Shtetit gjithashtu foli edhe për Iranin.
"Irani është vërtet një fqinj ngatërrestar, dua të potencoj edhe këtë se presidenti Mahmoud Ahmadinejad, ka deklaruar se nëse Shtetet e Baskuara braktisin Irakun, Irani është i gatshëm që të plotësojë atë vakum", deklaroi Condoleezza Rice.
XS
SM
MD
LG