Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti i Shteteve të Bashkuara George Bush do ta shpallë sot vendimin për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm Alberto Gonzales. Agjencitë cituan zyrtarë të administratës të kenë thënë se Bush do ta emërojë gjyqtarin e pensionuar federal, Micheal Mukasey, i cili ka qenë gjyqtar në disa procese kundër terroristëve dhe shihet si konservator.
Gonzalez dha dorëheqje muajin e kaluar pas akuzave se ka shkarkuar tetë prokurorë federalë për arsye politike. Gonzales i ka hedhur poshtë akuzat.
XS
SM
MD
LG