Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti i Shteteve të Bashkuara George Bush e shpalli vendimin për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm Alberto Gonzales. Bush e emëroi gjykatësin e pensionuar federal, Micheal Mukasey, emërimi i të cilit tash duhet të miratohet nga Senati. Mukasey ka qenë gjykatës në një numër procesesh kundër terroristëve dhe shihet si konservator.
Gonzalez dha dorëheqje muajin e kaluar pas akuzave se ka shkarkuar tetë prokurorë federalë për arsye politike. Gonzales i ka hedhur poshtë akuzat.
XS
SM
MD
LG