Ndërlidhjet

PRAGË


Korrespondentja e radios Evropa e Lirë, Parnaz Azima është larguar nga Teherani pasi ishte mbajtur gati si e burgosur për më tepër se tetë muaj. Reporterja Azima, që ka shtetësi iraniane dhe amerikane, e kishte të konfiskuar pasaportin nga autoritetet prej 25 janarit të këtij viti, pasi ajo kishte shkuar në Iran për ta vizituar nënën e saj në spital. Ajo ishte akuzuar se po vepronte kundër sigurisë kombëtare dhe se po përhapte propagandë lidhur me Iranin. Presidenti i Radios Evropa e Lirë, Jeff Gedmin e mirëpriti lajmin për largimin e gazetares Parnaz Azima, por tha se ai mbetet i shqetësuar për akuzat penale kundër saj, që ende nuk janë tërhequr.
XS
SM
MD
LG