Ndërlidhjet

NJU JORK


Presidenti i Francës Nicolas Sarkozy ka bërë thirrje për sanksione më të ashpra ndërkombëtare kundër Iranit, në mënyrë që Teherani të bllokohet në hapat drejt zhvillimit të armëve bërthamore.
Në një intervistë për "New York Times", Sarkozy thotë se sanksionet dhe negociatat janë rruga që kalon përmes dy ekstremeve: të luftohet kundër Iranit, apo Irani të sigurojë armë bërthamore.
Ditë më parë, shefi i diplomacisë Bernard Kouchner paralajmëroi se Franca është e gatshme për skenarin më të keq me Iranin, luftën.
XS
SM
MD
LG