Ndërlidhjet

BAGDAD


Kryeministri i Irakut Nuri al Maliki, ka refuzuar propozimin e Senatit amerikan për ndarjen e Irakut përkatësisht decentralizimin e vendit. Propozimin e demokratëve, i cili bënë thirrje për ndarje të Irakut në njësi federale, ndërmjet komuniteteve, Suni, Shiit dhe Kurdëve, ngjashëm me atë në Bosnjë në vitin 1990, al Maliki e quajti si propozim "katastrofik".
XS
SM
MD
LG