Ndërlidhjet

JANGON


Regjimi ushtarak në Birmani ka bërë të ditur se ka arrestuar 78 persona të tjerë pas sanksioneve shtesë ndaj vendit dhe kritikave ndërkombëtare për dhunën ndaj protestuesve paqësorë.
Kjo e con nurmin e të arrestuarve në 1000, sipas burimeve zyrtare. Burimet joqeveritare flasin për mbi 6 mijë të arrestuar.
Protestat e shtatorit në Birmani kanë qenë më të mëdhatë në dy dekadat e fundit, derisa vendi prej 45 vitesh drejtohet dhunshëm nga një regjim ushtarak.
XS
SM
MD
LG