Ndërlidhjet

LONDËR


Kryeministri Gordon Brown, ka deklaruar se Britania e Madhe planifikon që deri në pranverën e vitit të ardhshëm në Irak të mbesin vetëm 2500 trupa.
"Pas një varg bisedash të detajuara me komandantët tanë ushtarak, Komitetin për Siguri Nacionale me qeverinë irakiane dhe me aleatët tanë për gjendjen në terren, kemi planifikuar që deri në pranverën e vitit të ardhshëm të reduktojmë numrin e trupave tona në 2500".
Javën e kaluar kryeministri britanik, pat deklaruar se forcat britanike do të reduktojnë numrin e trupave nga 5500 në 4500 deri në krishtëlindje.
XS
SM
MD
LG