Ndërlidhjet

STOKHOLM


Akademia mbtretërore suedeze e shkencave, ka shpërblyer me çmimin Nobel për fizikë, francezin Albert Fert dhe gjermanin Peter Gruenberg. Kryesusi i akademisë së shkencave, Gunnar Oequist me këtë rast tha:
"Këtë vit cmimi Nobel për fizik jipet për zbulimin e jashtëzakonshëm të ndikimit të fushës magnetike në përquarjen e rrymës elektrike".
XS
SM
MD
LG