Ndërlidhjet

STOKHOLM


Akademia Mbretërore e Suedisë sot i ndau Çmimin Nobel për Letërsi shkrimtares Doris Lessing. Juria e përshkroi Lessing si një shkrimtare epike, e cila "me skepticizëm, zjarr dhe fuqi vizionare e ka vënë nën thumbin e kritikës qytetërimin e ndarë".
Nesër do të shpallet fituesi i Çmimit Nobel për Paqe, ndërsa në mesin e kandidatëve është Martti Ahtisaari.
XS
SM
MD
LG