Ndërlidhjet

TEHERAN


Kryekleriku iranian, Ahatullah Ali Khameini ka kërkuar nga vendet myslimane të mos marrin pjesë në konferencën për Lindjen e Mesme organizuar nga Shtetet e Bashkuara.
Shtetet e Bahkuara kanë propozuar të diskutohet në konferencën e paraparë për në nëntor, mundësia e shkëmbimeve territoriale mes izraelitëve dhe palestinezëve, në mënyrë që këta të fundit të kompensohen për vendbanimet hebreje në territoret e tyre. Këto vendbanime do të mbeteshin nën kontrollin izraelit edhe pas krijimit të një shteti të ardhshëm palestinez.
XS
SM
MD
LG