Ndërlidhjet

FRANKFURT


Historiani izraelit Saul Friedlander e ka fituar çmimin kryesor në Panairin e Librit në Frankfurt, për dokumentimet që i ka bërë Hollokaustit nazist.
Në arsyetimin e Shoqatës së Botuesve të Librit në Gjermani u tha se çmimi për vitin 2007 u nda për shkak se Friedlander i dha "zë vajit dhe pikëllimit të qenieve njerëzore, të cilat u bënë pluhur e hi, ai u dha atyre kujtesën dhe emrin".
Profesorit nga Universiteti California iu dha edhe një shpërblim prej 35 mijë dollarësh.
XS
SM
MD
LG