Ndërlidhjet

ATHINË


Greqia sot me sukses e ka lëvizur skulpturën e parë nga Akropolisi i lashtë. Kryevepra, e cila ndodhej në maje të kodrës më shumë se 2.400 vjet, tash u zhvendos në një muze në rrëzë të kodrës. Eskavatorët e ngritën bllokun e rëndë 2.3 tonë dhe e zbritën 300 metra më poshtë në muzeun e Akropolisit.
Në muzeun e ri të ndërtuar nga qelqi dhe betoni do të transferohen disa qindra shtatore dhe figura.
XS
SM
MD
LG