Ndërlidhjet

VISBADEN


Presidenti rus, Vladimir Putin dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel filluan mbrëmë në qytetin gjerman të Visbadenit bisedimet dy ditore.
Edhe sot Merkel e Putin po diskutojnë për statusin e Kosovës dhe cështjen e sanksioneve shtesë ndaj Iranit, për shkak të programeve bërthamore.
"Ne e dimë se vetëm së bashku mund t'i zgjidhim problemet e mëdha globale. Aktualisht po diskutojmë shumë rreth Iranit dhe Kosovës", tha Merkel. Ajo shtoi se "e dimë se duhet të përpiqemi të gjejmë një gjuhë të përbashkët, ndonëse nuk është gjithmonë e lehtë".
Takimi Merkel-Putin është pjesë e dialogut dypalësh filluar në vitin 2001 nga presidenti rus dhe kancelari i atëhershëm gjerman Schroeder.
XS
SM
MD
LG