Ndërlidhjet

BEOGRAD


Kryeministri serb, Vojisllav Koshtunica ka akuzuar Shtetet e Bashkuara se në mënyrë aktive po bllokojnë një zgjidhje kompromisi për Kosovën.
"Deklaratat e përditshme nga zyrtarët amerikanë se Kosova do të bëhet e pavarur pas 10 dhjetorit kanë për qëllim të pengojnë shqiptarët e Kosovës të pranojnë një zgjidhje kompromisi", thuhet në deklaratën e Koshtunicës.
Shtetet e Bashkuara kanë përsëritur kohëve të fundit se nëse nuk ka marrëveshje mes palëve deri më 10 dhjetor, atëherë plani Ahtisaairt dhe pavarësia duhet të zbatohen.
XS
SM
MD
LG