Ndërlidhjet

PEKIN


Kina ka shprehur kundërshtimin ndaj Shteteve të Bashkuara që ka nderuar udhëheqësin në mërgim të tibetianëve, Dalai Lama me medaljen më të lartë civile. Pekini theksoi se ky hap mund të dëmtojë marrëdhëniet dypalëshe.
Takimi i djeshëm mes presidentit Bush dhe Dalai Lamës është cilësuar si "ndërhyrje në punët e brendshme të Kinës" nga Ministria e Jashtme kineze.
XS
SM
MD
LG