Ndërlidhjet

UASHINGTON


Rezoluta që përshkruan si gjenocid masakrën ndaj armenëve nga turqit osmanë gjatë Luftës së Parë Botërore ka humbur mbështetjen në mesin e anëtarëve të Kongresit amerikan. Me parë ka qenë Komiteti për Politikë të Jashtme i Dhomës së Ulët të Kongresit që ka miratuar rezolutën, e cila ka ngjallur reagime në Turqi.
Anëtarët e Kongresit, përfshi dhe ata demokratë, nuk po e mbështesin rezolutën, pasi sipas tyre ajo do mund të dëmtonte marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë. Edhe presidenti Bush ka kërkuar mos miratimin e rezolutës.
XS
SM
MD
LG