Ndërlidhjet

BAGDAD


Të paktën 49 njerëz janë vrarë në vërsuljet e sotme në paralagjen shiite Sadr City në Bagdad.
Ushtria amerikane tha se "forcat e koalicionit ishin angazhuar në përleshje të rënda të armatosura duke vrarë 49 kriminelë gjatë operacioneve në Sadr City".
Qëllimi i operacionit ishte kapja e liderit të një grupi të financuar nga Irani, i cili ishte përfshirë në aktet e rrëmbimeve. Policia irakiane dhe burimet spitalore thanë se janë vrarë edhe gra dhe fëmijë, por ushtria e SHBA tha se nuk ka dijeni për ndonjë viktimë civile.
XS
SM
MD
LG