Ndërlidhjet

MOSKË


Kremlini tha se presidenti amerikan George Bush dhe presidenti rus, Vladimir Putin sot janë dakorduar gjatë një bisede telefonike për "nevojën e forcimit të bashkëpunimit të tyre".
Dy vendet kanë mospajtime lidhur me planet e Uashingtonit për mburojën raketore në Evropë. Shtetet e Bashkuara duan që të vendosin 10 raketa interceptuese në Poloni dhe një radar në Republikën e Çekisë, si mbrojtje nga sulmet e mundshme raketore nga vendet "e dështuara". Moska i ka kundërshtuar këto plane, duke pohuar se sistemi mund të drejtohet edhe kundër Rusisë.
XS
SM
MD
LG