Ndërlidhjet

PRAGË


Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Robert Gates në një intervistë ekskluzive për REL tha se problemi i Kosovës është para së gjithash një problem evropian. Duke komentuar kundërshtimet në qëndrime mes Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë lidhur me Kosovën Gates theksoi:
"Kosova mbi të gjitha është cështje evropiane dhe e NATO-s. Mbi të gjitha është cështje e Bashkimit Evropian dhe për të gjithë evropianët.
Nuk janë vetëm Shtetet e Bashkuara që kërkojnë nga Rusia të marrë një qëndrim të caktuar, por janë evropianët gjithashtu".
XS
SM
MD
LG