Ndërlidhjet

ANKARA


Aeroplanët ushtarakë të Tuqrisë, kanë bombarduar sot pozicionet e rebelëve kurdë, përgjatë kufirit me Irakun. Sipas agjencisë gjysëm zyrtare turke "Anadolia", aeroplanët luftarak dhe helikopterë, kanë sulmuar dhe shkatërruar disa pozicione të rebelevë të Partisë Punëtore të Kurdistanit, në malet Sirnak dhe Siirt. Sipas kësaj agjencie një sulmë tjetër nga ajri është në vazhdim e sipër. Ndërkohë sekretari i përgjithshëm i NATO-së, Jap De Hoop Scheffer, i ka shprehur Turqisë "solidaritet të plotë" në përballje me sulmet e rrebelëve kurd, duke i bwrë thirrje Turqisw pwr përgjigjje të matur.
XS
SM
MD
LG