Ndërlidhjet

MOSKË


Pavarësia e Kosovës do të shërbejë si precedent për Abkazinë dhe Osetinë e Jugut, rajone që kërkojnë shkëputjen nga Gjeorgjia, ka bërë të ditur një diplomat rus. "Nga përgjigja ime diplomatike është e qartë se si do të mund të zhvillohet situata", thanë burimet ruse.
Rusia mbështet rajonet e Abkazisë dhe Osetisë Jugore, në kohën që marrëdhëniet Rusi - Gjeorgji nuk janë të mira, pas revolucionit demokratik në Tbilisi.
XS
SM
MD
LG