Ndërlidhjet

TBILISI


Mijëra ithtarë të opozitës protestuan para ndërtesës së parlamentit në kryeqytetin Tbilisi kundër presidentit pro perëndimor Mikail Saakashvili. Opozita e akuzon Saakasvilin për autoritarizëm, shtypje të disidentëve dhe tradhti ndaj vlerave të "Revolucionit të purpurtë", i cili e solli në pushtet në 2003.
Opozita gjithashtu kërkon zgjedhje të parakohshme dhe kufizim të pushtetit të presidentit.
Protestat e sotme deri tash kanë qenë paqësore.
XS
SM
MD
LG