Ndërlidhjet

MOSKË


Presidenti Vladimir Putin e nderoi pas vdekjes me çmimin Ylli i Artë dhe Hero i Rusisë, njeriun që Rusisë i siguroi sekretet bërthamore nga amerikanët.
Putin tha se George Koval e ka siguruar "ruajtjen e paritetit strategjik me Shtetet e Bashkuara".
Koval, që operonte nën emrin e koduar "Delmar", ia doli të depërtojë në uzinat e fshehta amerikane që prodhonin plutonium, uranium të pasuruar dhe polonium. Ai vdiq në vitin 2006 në moshën 94 vjeçare, ndërsa identiteti i tij u bë publik këtë verë.
XS
SM
MD
LG