Ndërlidhjet

HELSINKI


Tetë persona janë vrarë dhe dhjetra janë plagosur kur një nxënës 18-vjeçar i armatosur është vërsulur në një shkollë të mesme afër Helsinkit. Shtatë nga viktimat janë nxënës, ndërsa viktima e tetë ishte drejtoresha e shkollës. Sulmuesi është përpjekur më pas të kryejë vetëvrasje, por nuk ka vdekur dhe ndodhet në gjendje kritike në spital.
Incidenti ka ndodhur pak kohë pasi në faqen e internetit You Tube ishte postuar një video, e cila paralajmëronte për gjakderdhje në shkollë.
XS
SM
MD
LG