Ndërlidhjet

TBILISI


Presidenti i Gjeorgjisë Mikheil Saakashvili tha se zgjedhjet presidenciale do të shtyhen për në janar.
Ai gjithashtu u zotua së shpejti ta heqë gjendjen e jashtëzakonshme, që e shpalli të mërkurën pasi policia u përlesh me protestuesit. Ndërkohë, dy figura politike të opozitës janë akuzuar për spiunazh dhe komplotim të grusht shtetit. Autoritetet thanë se dy të dyshuarit kishin lidhje me shërbimet speciale të Rusisë, por Moska ka mohuar çdo rol në trazirat.
Dy vendet kanë dëbuar nga tre diplomatë të palës tjetër.
XS
SM
MD
LG