Ndërlidhjet

BAGDAD


Kryeministri i Irakut, Nouri al-Maliki tha se janë reduktuar dukshëm shpërthimet dhe sulmet vetëvrasëse në Bagdad. Ai tha se "aktet terroriste" kanë rënë për 77% krahasuar me vitin e kaluar.
Javën e kaluar, komandanti i trupave amerikane në Bagdad, gjeneralmajori Joseph Fil, tha se shpërthimet dhe vrasjet shënuan rënie prej qershorit, kur forcat amerikane dhe irakiane e shtuan praninë e tyre në kryeqytet.
XS
SM
MD
LG