Ndërlidhjet

QYTETI I GAZËS


Së paku pesë persona kanë vdekur nga goditjet me armë zjarri gjatë tubimit në Gaza në kujtim të udhëheqësit palestinez Jaser Arafat, në tre vjetorin e vdekjes.
Mijëra njerëz mbanin në duar fotografitë e Arafatit dhe flamujt e Fatahut, lëvizjes së krijuar dhe drejtuar prej tij.
Ky është grumbullimi më i madh i organizuar nga Fatah në Rripin e Gazës që kur Hamasi morri kontrollin e këtij territori.
Hamasi dhe Fatahu, dy lëvizjet politike brenda palestinezëve, kanë dallime të thella që kanë cuar dhe në përleshje të armatosura mes mbështetësve të dy grupeve.
XS
SM
MD
LG