Ndërlidhjet

VARSHAVË


Parlamenti i Polonisë e shpalli 13 prillin Ditë Përkujtimore, për të nderuar mijëra oficerët polakë të vrarë nga policia sekrete sovjetike në pyllin Katyn afër qytetit Smolensk në Rusi dhe në disa vende tjera në vitin 1940. Më 13 prill do të përkujtohen më shumë se 22 mijë oficerët polakë, të zënë rob nga armata sovjetike, kur ajo pushtoi Poloninë Lindore në shtator të vitit 1939.
Besohet se të gjithë u vranë nga policia sekrete, por janë gjetur dhe identifikuar vetëm 14 mijë kufoma.
XS
SM
MD
LG