Ndërlidhjet

UASHINGTON


Ministri i Jashtëm i Suedisë bisedoi me Sekretaren e Shtetit, Condoleezza Rice për gjendjen në Ballkan, në kontekst të zgjidhjes së statusit të Kosovës. Carl Bildt tha se SHBA-të dhe vendet evropiane duhet të bëjnë shtysën e fundit për një marrëveshje shumëpalëshe në prag të përfundimit të bisedimeve shtesë.
"Nuk na duhet një përplasje e madhe, por aterim i butë", tha Bildt. Ai tha se me sekretaren Rice ka biseduar edhe për situatën në Bosnje, Lindjen e Mesme, Irakun dhe Iranin.
XS
SM
MD
LG