Ndërlidhjet

SANTIAGO


Një tërmet i fuqishëm e ka tronditur dje pasdite pjesën veriore të Kilit. Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara tha se tërmeti kishte fuqinë 7.7 ballë të Rihterit, ndërsa epiqendra ishte 170 km në veri të portit Antofagasta. Dridhja është ndjerë edhe në Santiago, 1.260 km në jug. Deri tash është konfirmuar për dy të vdekur dhe rreth 50 të plagosur. Zyrtarët presin që numri i viktimave të rritet.
XS
SM
MD
LG