Ndërlidhjet

TBILISI


Pritet që Gjeorgjia të heqë sot gjendjen e jashtëzakonshme, e cila u shpall një javë më parë pas protestave të opozitës.
Presidenti Sakashvili ka kërkuar mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme presidenciale më 5 janar.
Sakashvili erdhi në pushtet pas revolucionit të purpurtë në Gjeorgji. Ai ka pasur mbështetjen e perëndimit si pionier i reformave demokratike dhe tregut të lirë në hapësirën ish sovjetike.
XS
SM
MD
LG