Ndërlidhjet

SARAJEVË


Eurodeputetja Doris Pack ka thënë se "askush nuk guxon të krahasojë Bosnjën me Kosovën, ashtu siç bën Beogradi", dhe ka shtuar se "Bashkimi Evropian duhet ta analizojë nëse Serbia i plotëson kushtet për nënshkrimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit".
Në një prononcim për të përditshmen Oslobogjenje, Pack ka thënë se e ardhmja e Kosovës dhe Bosnjes është në Bashkimin Evropian, ndërsa Rusia do të duhej të qëndrojë anash, dhe të ndërhyjë vetëm për ta përmirësuar gjendjen, e jo për ta keqësuar atë.
"Ata nuk më shqetësojnë" sepse "prej tyre e kam pritur" këtë, ka thënë Doris Pack duke komentuar vlerësimet e Rusisë për gjendjen në Ballkan.
XS
SM
MD
LG