Ndërlidhjet

KOPENHAGË


Tre myslimanë danezë janë shpallur fajtorë se kanë planifikuar sulme me bomba në Danimarkë.
Të akuzuarit ishin në mesin e nëntë të arrestuarve në Odense më 2006, në Danimarkën qendrore, të cilët mblidhnin materiale për sajimin e bombave. Ata u akuzuan se planifikonin t'i shpërthejnë bombat në Bashkinë e Qytetit dhe në një park, në shenjë proteste kundër karikaturave të profetit Muhamed, të cilat u publikuan në një gazetë daneze në vitin 2005.
XS
SM
MD
LG