Ndërlidhjet

CANBERA


Kryeministri i Australisë John Howard e ka pranuar humbjen e partisë së tij konservatore në zgjedhjet parlamentare, në të cilat shënoi fitore partia opozitare Laburiste. Nga 60% e votave të numëruara, laburistët fituar 54%, ndërsa forcat konservatore rreth 46%.
Mediat e Australisë njoftuan se Howard i ka uruar fitoren kreut të Laburistëve, Kevin Rudd.
Rudd është zotuar se nëse fiton do të nënshkruajë protokollin e Kiotos, që parasheh masa për ndalimin e ngrohjes globale, si dhe do tërheqë trupat nga Iraku.
XS
SM
MD
LG